«Το νερό… έτσι κι αλλιώς»

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος για το νερό, οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α3 και Α4 του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων με τους συνοδούς καθηγητές τους, κα Αστρίτη και κ. Μουτογεώργο, επισκέφτηκαν το ποτάμι της πόλης μας στην περιοχή του Αγίου Κωνσταντίνου και ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη του ΚΕΠΕΑ Τρικκαίων, κα Τερέζα Κοτρώνη, για το νερό και τη σημασία του, για τα ποτάμια αλλά και για τις επιπτώσεις από τη ρύπανση και τις πλημμύρες.

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες έκαναν μετρήσεις στο νερό του ποταμού και βρήκαν ότι ο Ληθαίος, τουλάχιστον στην περιοχή του Αγίου Κωνσταντίνου, είναι ένας ποταμός μέτριας ρύπανσης, όπως δείχνουν τα τελικά συμπεράσματα. Στη ρύπανση του νερού συνέβαλλαν και οι πλημμύρες του περασμένου Σεπτεμβρίου.

Στο τέλος όλοι αναγνώρισαν ότι το νερό είναι ένα πολύτιμο αγαθό που πρέπει να προστατευτεί με κατάλληλες μεθόδους.