Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γης

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, πραγματοποιήθηκε στην πίσω αυλή του σχολείου μας η Πανελλήνια εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γης».

Αυτό το πείραμα, που πραγματοποιήθηκε από τον Ερατοσθένη τον 3ο π.Χ. αιώνα, θεωρείται ένα από τα πιο σημαντικά στην ιστορία της ανθρωπότητας και συγκαταλέγεται ανάμεσα στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα.

Οι μαθητές/τριες της Β’ Γυμνασίου υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών ΠΕ03 του σχολείου μας, Αλεξάνδρας Παπαθανασίου και Αφροδίτης Γκέκα, συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον σε μια βιωματική, συνεργατική και ανακαλυπτική δραστηριότητα μέσα από την οποία είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον αρχαίο Έλληνα Μαθηματικό, Αστρονόμο και Φιλόσοφο Ερατοσθένη και να προσεγγίσουν το μήκος της περιφέρειας της γης.