«Η ιδέα του επιχειρείν στην Α΄ Γυμνασίου»

Το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) διενήργησε τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό, με θέμα «Η ιδέα του επιχειρείν στην Α΄ Γυμνασίου».

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών στις έννοιες της οικονομικής επιστήμης και η προαγωγή της ιδέας του επιχειρείν από τα πρώτα βήματα της εκπαίδευσής τους.

Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε θετικά στην πρόσκληση και την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 22 μαθητές/τριες της Α΄ Γυμνασίου συμμετείχαν διαδικτυακά στον διαγωνισμό. Οι Κοινωνιολόγοι του σχολείου μας, κυρίες Τσιαντάκη Νικολέτα και Ζάρα Αγορίτσα, ανέλαβαν την επίβλεψη και την προετοιμασία των μαθητών/τριών. Ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη βοήθεια και τεχνολογική υποστήριξη κατά την ώρα διεξαγωγής του διαγωνισμού τις καθηγήτριες πληροφορικής κυρίες Παπαζεύκου Ουρανία και Κερασοβίτη Μαρία.

Τον Μάϊο αναμένονται τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Ευχόμαστε στους/στις μαθητές/τριές μας καλή επιτυχία!