Επίσκεψη στο Μουσείο Τσιτσάνη

Στις 6 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων με συνοδούς καθηγητές την κα Γαρυφαλλιά Βαϊοπούλου και την κα Κατερίνα Σπαθή πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Μουσείο Τσιτσάνη όπου παρακολούθησαν την έκθεση «Μετέωρα Ανέσπερο Φως» του εικαστικού δημιουργού κ. Σταύρου Κοτσιρέα.

Με αφορμή τον εικαστικό λόγο του καλλιτέχνη, την παρατήρηση και τον βιωματικό διάλογο, οι μαθητές/τριες οδηγήθηκαν μέσα από το μονοπάτι της έμπνευσης του καλλιτέχνη στις δικές τους μοναδικές σκέψεις και συναισθήματα για τη σύγχρονη πραγματικότητα. Για τον λόγο αυτό το 2ο Γυμνάσιο υποστηρίζει τις εκπαιδευτικές αυτές επισκέψεις ανοίγοντας για τους/τις μαθητές/τριές του νέους δρόμους σκέψης, μάθησης και έκφρασης τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο.