Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Στέγη Τέχνης και Πολιτισμού του Ιδρύματος Λ. Μακρή – ιατρού

Μια σπάνια ευκαιρία είχαν οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1 και Β1 του σχολείου μας, την Πέμπτη 25/1/2024 και Πέμπτη 1/2/2024, να απολαύσουν έργα ζωγραφικής στη Στέγη Τέχνης και Πολιτισμού του Ιδρύματος Λ. Μακρή – ιατρού της πόλης, επισκεπτόμενοι/ες συνοδεία των καθηγητριών Σπαθή Α. και Βαϊοπούλου Γ. την έκθεση με τίτλο «ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΑΠΑΝΘΙΣΜΑ: Από τον Γύζη έως σήμερα». Η ξενάγηση έγινε από τον εικαστικό και χαράκτη κύριο Ηλία Κοτσίρα, ο οποίος αναφέρθηκε αρχικά σε τρεις σημαντικούς Έλληνες ζωγράφους του 19ου αιώνα, τον Γύζη, τον Λύτρα και τον Ιακωβίδη. Παράλληλα, παρότρυνε τους μικρούς επισκέπτες να παρατηρήσουν τα έργα μιλώντας τους για τα ψυχρά και τα θερμά χρώματα, ενώ τους έδωσε και τη δυνατότητα να ζωγραφίσουν ο καθένας και η καθεμιά το δικό της έργο αντλώντας έμπνευση από τους πίνακες. Μάλιστα τα παιδιά ενθουσιάστηκαν τόσο, ώστε δεν ήθελαν να εγκαταλείψουν τη δημιουργική αυτή δραστηριότητα.
Η συγκεκριμένη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Γλώσσας και των Καλλιτεχνικών και οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν εκτός από τους προαναφερθέντες ζωγράφους και άλλους πολύ σημαντικούς Έλληνες ζωγράφους, όπως τους Κ. Παρθένη, Θ. Ράλλη, Ι. Αλταμούρα, Χ. Αντωναρόπουλο, Γ. Μόραλη, Σ. Βασιλείου καθώς και τους θεσσαλούς Δ. Γιολδάση και Γ. Γούλα.