Η περιβαλλοντική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων στο ΚΠΕ Μουζακίου

Την Τετάρτη 13-12-1023 η περιβαλλοντική ομάδα του Γ3 και Γ4 του σχολείου μας επισκέφτηκε το ΚΕΠΕΑ ή ΚΠΕ Μουζακίου για ενημέρωση των μαθητών/τριών πάνω στο ευαίσθητο θέμα “Νερό – Πλημμύρες”.

Οι μαθητές/τριές μας με συνοδούς εκπαιδευτικούς τους κ. Αστρίτη Ευανθία και κ. Μουτογεώργο Δημήτρη ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο του Κέντρου για τα προγράμματα που εκπονεί το ΚΠΕ Μουζακίου με έμφαση στο πρόγραμμα “Νερό και Πλημμύρες”, θέματα που ευαισθητοποίησαν τα παιδιά και λόγω των προβλημάτων που αντιμετώπισαν οι περιοχές μας πριν λίγο καιρό.

Στον χώρο του ΚΕΠΕΑ οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τη σημασία του νερού αλλά και τα προβλήματα που δημιουργεί, όταν ο άνθρωπος δεν το διαχειρίζεται σωστά.

Μέσα από ερωτήσεις και διαδραστικά παιχνίδια αλλά και ενημέρωση στο πεδίο “ποτάμι” τα παιδιά θα χρησιμοποιήσουν αυτές τις πληροφορίες για το περιβαλλοντικό πρόγραμμα που θα ετοιμάσουν τη φετινή σχολική χρονιά.

Η περιβαλλοντική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων