Διαχείριση θυμού από την Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας

Τη Δευτέρα 20/11/2023 και την Τετάρτη 22/11/2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια βιωματική δραστηριότητα από την Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας με τους μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα τον «θυμό».

Οι μαθητές κατανόησαν ότι ο θυμός είναι ένα δευτερεύον συναίσθημα και πίσω απ’ αυτόν κρύβεται η απόρριψη, η απογοήτευση, η ανασφάλεια, το άγχος. Επίσης, συνειδητοποίησαν πως υπάρχουν διάφορες αντιδράσεις, όταν μας κυριεύει ο θυμός, τις οποίες μπορούμε να αποφύγουμε αν μάθουμε να τον διαχειριζόμαστε με ήπιο τρόπο, με σεβασμό και κατανόηση. Εξάλλου, η διαχείριση του θυμού είναι σημαντική για την ψυχολογική και σωματική ευεξία.

Οι καθηγήτριες που διδάσκουν το μάθημα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού Αγγελακάκη Μ. και Βαϊοπούλου Γ. καθώς και η διεύθυνση του Γυμνασίου ευχαριστούν θερμά τις εισηγήτριες Ζιούτου Γ., Γιώτα Α. και Αναγνώστου Ε. για τις βιωματικές παρεμβάσεις τους.

Επισυνάπτουμε πρόγραμμα δράσεων της κινητής μονάδας για να ενημερωθούν οι γονείς.