50 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων η γιορτή για την 50η επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών στο Πολυτεχνείο.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν το χρονικό του Πολυτεχνείου πλαισιωμένο από οπτικοακουστικό υλικό, ποιήματα και τραγούδια της χορωδίας.

Την εκδήλωση επιμελήθηκαν η κ. Παπαζεύκου Ουρανία, υποδιευθύντρια του σχολείου και η κ. Φούντα Αθηνά, Φιλόλογος.

Σημαντική ήταν η συμβολή του καθηγητή μουσικής κ. Κωτούλα Απόστολου, υπεύθυνου της χορωδίας του σχολείου μας.

Στο τέλος της εκδήλωσης ο διευθυντής του σχολείου κ. Ευάγγελος Κίτος συνεχάρη τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις μαθήτριες που έλαβαν μέρος στη γιορτή, αλλά και όλους τους μαθητές και μαθήτριες που με ιδιαίτερη προσοχή παρακολούθησαν τη γιορτή.

Η παρουσίαση της γιορτής