Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών στο 2ο Γυμνάσιο Τρικάλων

Η 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στις 6 Δεκεμβρίου 2001 από το Συμβούλιο της Ευρώπης με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Πρόκειται για μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία με γενικούς στόχους:

• να ευαισθητοποιήσει το κοινό για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και της διαφοροποίησης των γλωσσών που μαθαίνονται με σκοπό την αύξηση της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης,
  • να προωθήσει την πλούσια γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης,
  • να ενθαρρύνει τη δια βίου εκμάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο.

Μαθητές/τριες του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων συμμετείχαν σε αυτή τη μεγάλη γιορτή της Ευρώπης για την προώθηση της πολυγλωσσίας και δημιούργησαν αφίσες, συννεφόλεξα και ψηφιακά παιχνίδια γνώσεων.

Συγκεκριμένα:

Μαθητές/τριες της Α’ Γυμνασίου ενημερώθηκαν για τις 24 επίσημες γλώσσες της Ευρώπης, ζωγράφισαν τις σημαίες των χωρών και δημιούργησαν αφίσες με λέξεις και φράσεις με τις 24 επίσημες γλώσσες.

Μαθητές/τριες της Β’ Γυμνασίου δημιούργησαν συννεφόλεξα με λέξεις και φράσεις με τις 24 επίσημες γλώσσες.

Μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου μελέτησαν τα στοιχεία για τις γλώσσες και δημιούργησαν δύο παιχνίδια γνώσεων.