9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – 30/09/2022

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και με σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» οργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν στο 2ο Γυμνάσιο αθλητικές δραστηριότητες.

Η εκδήλωση ξεκίνησε στο προαύλιο του σχολείου με μια σύντομη ομιλία για την αναγκαιότητα της ισόβιας άσκησης από τον γυμναστή του σχολείου, τον κ. Ευάγγελο Σιούτα.

Ακολούθησαν αθλητικές επιδείξεις:

• η χορευτική ομάδα του σχολείου παρουσίασε τους παραδοσιακούς χορούς «Ζαχαρούλα» και «Καπέσοβο»,
  • μαθητές του σχολείου έκαναν επίδειξη ελληνορωμαϊκής πάλης παρουσιάζοντας μέσα από έναν σύντομο αγώνα τις τεχνικές για να κερδίζουν πόντους,
  • μία μαθήτρια και ένας μαθητής έκαναν επίδειξη καράτε, παρουσίασαν κάποιες κινήσεις αυτοάμυνας και έγινε καταμέτρηση των πόντων.

Οι επόμενες αθλητικές δραστηριότητες έλαβαν χώρα στο πάρκο του «Άη Γιώργη»:

• τουρνουά πινγκ πονγκ σε νοκ άουτ αναμετρήσεις,
  • αγώνες πετοσφαίρισης, καλαθοσφαίρισης και ποδοσφαίρου ανάμεσα σε ομάδες που δημιούργησαν και ονομάτισαν οι ίδιοι οι μαθητές,
  • αγώνες σκοποβολής με βελάκια και καταγραφή των επιδόσεων.

Στο τέλος έγινε η απονομή των επάθλων.