2η συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ «I STOP BULLYING WITH ART AND SPORT» στα Τρίκαλα

11-18 Μαρτίου 2019

Τον Δήμαρχο Τρικκαίων κ. Δημήτρη Παπαστεργίου επισκέφθηκαν την Τρίτη 12 Μαρτίου 2019  μαθητές και εκπαιδευτικοί από 4 χώρες, καλεσμένοι του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων.  Οι επισκέπτες από Ιταλία, Τουρκία, Βόρεια Μακεδονία και Ισπανία συμμετέχουν στο  ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ που υλοποιεί το 2ο Γυμνάσιο  στα Τρίκαλα από 11 έως 18 Μαρτίου 2019. Ο τίτλος του είναι άμεσα μαθητικός και σχετίζεται με κοινωνικό φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού: «I STOP BULLYING WITH ART AND SPORT». Ο κ. Παπαστεργίου αναφέρθηκε στα όσα γίνονται στα Τρίκαλα, απαντώντας σε πλήθος ερωτήσεων που του έθεσαν οι εκπαιδευτικοί αλλά και οι οι μαθητές κατ’ ιδίαν. Την ομάδα συνόδευαν ο Διευθυντής του σχολείου κ. Ευάγγελος Κίτος, η υποδιευθύντρια και υπεύθυνη του προγράμματος κ. Ουρανία Παπαζεύκου και οι εκπαιδευτικοί κ. Ευανθία Αστρίτη και Δημήτρης Μουτογεώργος.