Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ «I STOP BULLYING WITH ART AND SPORT»

1η συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ “I STOP BULLYING WITH ART AND SPORT”

15 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου 2018

Το 2ο Γυμνάσιο Τρικάλων στο Kavadarci (πΓΔΜ) στην 1η συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ “I STOP BULLYING WITH ART AND SPORT

Το Σχολείο μας, το 2ο Γυμνάσιο Τρικάλων, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/Δράση ΚΑ2- Στρατηγικές  Συμπράξεις στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης,  υλοποιεί δράση διάρκειας 2 ετών (Σχολικά Έτη 2018-2020) με τίτλο “I STOP BULLYING WITH ART AND SPORT” και κωδικό αριθμό 2018-1-ES01-KA229-049972_3. Στο πρόγραμμα εκτός από το σχολείο μας (εταίρος) συμμετέχουν επίσης οι εκπαιδευτικοί οργανισμοί των χωρών:

• CEIP EL SANTO, La Solana, Ισπανία – Συντονιστής του προγράμματος
  • HALIL BEDII YONETGEN ORTAOKULU, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία – Εταίρος
  • Istituto Comprensivo Don L. Milani, Lanciano, Ιταλία – Εταίρος
  • OOU Goce Delcev, Kavadarci, ΠΓΔΜ – Εταίρος

Στόχοι του προγράμματος είναι:

• Η αποτροπή του κοινωνικού αποκλεισμού παρεμποδίζοντας τον εκφοβισμό των μαθητών, ιδιαίτερα των μεταναστών και προσφύγων, και η διασφάλιση της κοινωνικής τους ένταξης.
  • Η βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και η ενίσχυση της ευρωπαϊκής της διάστασης μέσω της ενθάρρυνσης της διακρατικής συνεργασίας των σχολικών ιδρυμάτων.
  • Η δημιουργία στα παιδιά γνωστικών κι αξιακών προϋποθέσεων, ώστε να  έχουν θετικές στάσεις και συμμετοχικές συμπεριφορές που θα έχουν ως αποτέλεσμα την ενδυνάμωση της Ευρωπαϊκής ταυτότητας τους.
  • Η βαθύτερη κατανόηση των πολιτιστικών, πολιτισμικών και θρησκευτικών διαφορών τους και η διαπολιτισμική τους ευαισθητοποίηση.
  • Η γεφύρωση των διαφορών, η προαγωγή της έννοιας της ισότητας των λαών και η απόρριψη της ξενοφοβίας.
  • Η ενδυνάμωση των δεσμών που συνδέουν τους λαούς και η προώθηση σχέσεων φιλίας και συνεργασίας.
  • Η προαγωγή της εκμάθησης γλωσσών μέσα από την συνειδητοποίηση των γλωσσικών τους διαφορών.
  • Η ανάπτυξη δεξιοτήτων που αφορούν τη χρήση των Η/Υ.
  • Η καλλιέργεια ατομικών ικανοτήτων, όπως αυτοπεποίθηση, κριτική σκέψη, αξιοπιστία, υπευθυνότητα, συνέπεια, προσαρμοστικότητα και πρωτοβουλία μέσω της συμμετοχής τους σε εργασίες και δράσεις.
  • Η διάχυση της Ευρωπαϊκής κουλτούρας.
  • Η ανάπτυξη παιδαγωγικού προβληματισμού μεταξύ των εκπαιδευτικών των χωρών που συμμετέχουν και η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών για τα εκπαιδευτικά συστήματα.

Η 1η συνάντηση των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε, στο OOU Goce Delcev, Kavadarci, ΠΓΔΜ από 26/11-30/12 με απόλυτη επιτυχία. Από το σχολείο μας στη συνάντηση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Ουρανία Παπαζεύκου, Ευανθία Αστρίτη και οι μαθητές-τρίες, Δημήτριος Γκαντιάς, Απόστολος Καλαντζής, Ευρυδίκη Καρκατσούλα και Αρχοντούλα Κοζανίτη.  Κατά τη διάρκεια των εργασιών της συνάντησης οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο πρόγραμμα υλοποίησαν δράσεις όπως:

• Παρουσίαση από την κάθε ομάδα του σχολείου, της πόλης, της  χώρας ς με video ή παρουσιάσεις (presentations ppt)
  • δράσεις και workshops σχετικά με την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα σχολικού εκφοβισμού (bullying) με εργαλεία όπως το θεατρικό παιχνίδι από τους Peter Wagner(volunteer in NGO Council) and Gjoko Naumchev (member of  NGO Council).
  • Πολιτιστικές εξορμήσεις τόσο στην Οχρίδα όσο και στην πρωτεύουσα της πΓΔΜ τα Σκόπια.
  • Τέλος την τελευταία ημέρα του προγράμματος όλες οι ομάδες μαγείρεψαν και ετοίμασαν παραδοσιακές λιχουδιές της πατρίδας τους και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

Μια εμπειρία που πραγματικά θα μείνει αξέχαστη σε όλους μας. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τη 2η συνάντηση που θα γίνει στο σχολείο μας στα Τρίκαλα από 11/03/2019 έως 18/03/2019.